stylizacja damska dress code z garniturem damskim

Na ogół przyjęło się, że dress code odnosi się do stylu ubioru w pracy, ale tak naprawdę oznacza ogólne dopasowanie stroju do okazji i jest elementem powszechnie przyjętych zasad savoir-vivre. Jeszcze do niedawna większość pracowników zobowiązana była zakładać do pracy białą koszulę, elegancką marynarkę i spódnicę lub gustowną sukienkę. Dziś możemy pozwolić sobie na znacznie więcej, chyba, że zasady firmy w której pracujesz, mówią inaczej. W każdym razie – dziś o tym, na czym polega dress code i jakie wyróżnia się rodzaje dress code’u. Zapraszam!

Co to jest dress code?

Jak wspomniałam już wyżej, zasady dress code to nic innego jak wskazówki do ubioru, które obowiązywać mają w danym miejscu lub odnoszą się do konkretnej okazji. Dzięki nim można skrupulatnie przygotować się na wyjście i wpasować się w tłum. Takie wytyczne są tworzone również po to, by swoim ubiorem budzić skojarzenia wśród osób (np. w pracy), wzbudzać ogólny szacunek dla danej sytuacji czy miejsca wydarzenia. Brak znajomości takich zasad skutkuje możliwością popełnienia poważnego faux pas, a to może z kolei wpłynąć na pogorszenie się relacji z ludźmi, zły odbiór osoby – bo bądźmy szczerzy, w pierwszej kolejności oceniamy ludzi po wyglądzie.

Stylizacje smart casual dress code damskie
Smart casual dress code dla kobiet – papilion.pl

Jakie wyróżnia się rodzaje dress code’u?

Poznajmy w takim razie rodzaje dress code’u, które są lub powinny być powszechnie każdemu znane.

  1. Casual dress code

Prawdopodobnie jeden z ulubionych rodzajów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, bo daje dość dużą swobodę ubierania się. Casual dress code to inaczej strój nieformalny. Prościej mówiąc – można założyć to, na co ma się ochotę i przy okazji pokazać, jaki ma się styl. Innymi słowy, to sposób na przedstawienie siebie.

  • Co kobiety mogą nosić uwzględniając casual dress code?

Bez względu na to, czy te zasady obowiązują w pracy czy na ważnym spotkaniu – zawsze możesz włożyć to, na co masz ochotę. Coś wygodnego i stylowego. Jak najbardziej mogą być do jeansy, spodnie materiałowe czy spódniczki. T-shirty, koszule, marynarki, a nawet sweterki będą świetnym wyborem. Zaznaczę jednak, że zawsze warto mieć na uwadze granicę smaku. Co to znaczy? Tylko tyle, że jeżeli Twoje miejsce pracy pozwala na dowolny ubiór, to pamiętaj jednak, by kuse spódniczki i głębokie dekolty zostawić na inną okazję.

  1. Smart casual dress code

Kolejny rodzaj jest idealnym wyważeniem elegancji i casualu. Tutaj istotnym punktem jest zachowanie minimalizmu, gustu, stylu i klasy jednocześnie. Nie trzeba wskakiwać w ciasne koszule i wysokie szpilki, ale dobrze byłoby poszukać takiego rozwiązania, dla którego bazę stylizacji tworzą eleganckie elementy stroju, a dopełnieniem mogą być nieco luźniejsze ciuszki. Smart casual dress code w punkt łączy wygodę z elegancją, dlatego pracodawcy coraz chętniej wdrażają takie zasady w swoich firmach.

  • Co kobiety mogą nosić uwzględniając smart casual dress code?

Jeżeli właśnie taki ubiór obowiązuje Cię w pracy i brakuje Ci już pomysłów na stylowe rozwiązania – oto one. W sezonie wiosennym świetnym połączeniem będzie modnej bluzki bądź koszuli z oversizową marynarką oraz spodniami – cygaretkami (jeżeli wolisz prezentować się bardziej elegancko) lub jeansami (jeżeli bliższy jest Ci luz). Do tego zamiast trampek czy adidasów, jak mogłoby być w przypadku casual dress code’u, wybierz botki na szpilce czy sandałki na słupku lub eleganckie mokasyny.

Stylizacje casual dress code dla kobiet na wiosnę
Casual dress code damski – propozycje papilion.pl
  1. Business dress code

Business dress code jest charakterystyczny dla ludzi zajmujących wysokie pozycje w społeczeństwie. Takie stanowiska, jak bankowcy, politycy, prezesi, zarządcy nastawieni są na liczne spotkania biznesowe i wystąpienia publiczne. Ich strój to wizytówka – musi być elegancki i schludny.

  • Co kobiety mogą nosić uwzględniając business dress code?

W przypadku kobiecego business dress code’u, w grę wchodzą ubrania skromne i stonowane. Mogą to być proste i eleganckie sukienki, jak na przykład mała czarna. W sezonie wiosennym polecam wybrać damski garnitur, który w połączeniu z elegancką koszulą i czółenkami będzie gwarantował pełen profesjonalizm i klasę. Śmiało możesz sięgać po spódnice, ale raczej te o prostym lub ołówkowym kroju. Wykorzystaj również garsonki i cięte żakiety, które wpisują się w najgorętsze trendy mody damskiej w tym sezonie! Co do koloru – możliwe są wyłącznie stonowane barwy, jak biel, czerń, odcienie beżu, brązu i szarości oraz granat.

  1. Black tie i white tie

Być może będziesz miała okazję w przyszłości udać się na wydarzenie, na którym obowiązywać będą zasady Black tie lub white tie. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, mowa o niezwykle ważnych uroczystościach, jak na przykład bankiety, bale czy odbiór nagrody. Szyk, klasa, wyrafinowanie, niebywała elegancja – tak można określić w skrócie ten rodzaj dress code’u.

  • Co kobiety mogą nosić uwzględniając Black tie i white tie?

Black tie nakazuje kobietom wybrać szykowną kreację do ziemi. Powinna być to najlepszej jakości suknia wieczorowa w ciemnych barwach w komplecie z zakrytymi butami na obcasie. Z kolei white tie ma jeszcze bardziej szczegółowe zasady – obowiązkiem jest nałożenie wieczorowej sukni do ziemi z okryciem na ramiona, na przykład w postaci szalu czy futra. Dopełnienie ma stanowić dystyngowana biżuteria i na przykład szykowne rękawiczki.

Tanie ubrania dress code – gdzie szukać?

Już wiesz, jak wygląda dress code u Pań. Jeżeli chcesz skompletować taki strój dla siebie – zajrzyj do papilion.pl. W ofercie znajduje się wiele ubrań, z pomocą których uda Ci się stworzyć stylizację do każdego rodzaju dress code’u.